DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4710600,59%
İstanbul
26°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

yüzde 400 temettü kararı geldi hisse tavan oldu!

Yüzde 400 temettü kararı geldi hisse tavan oldu!

Yüzde 400 temettü kararı veren dev şirket tavan oldu! Borsa İstanbul'un en büyük şirketlerinden olan bu hissede bugün hareketli günler yaşanıyor Temettü kararı geldi hisse tavan oldu!

ABONE OL
23/02/2022 16:01
yüzde 400 temettü kararı geldi hisse tavan oldu!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un dev şirketlerinden olan bu hisse dün yayınladığı KAP ile yüzde 400 temettü dağıtma kararı vermişti hisse bugün açılış seansından sonra tavan olarak yatırımcısının yüzünü güldürdü

Yüzde 400 temettü kararı veren dev şirket tavan oldu! Borsa İstanbul’un en büyük şirketlerinden olan bu hissede bugün hareketli günler yaşanıyor Temettü kararı geldi hisse tavan oldu!

Dün seans kapanışı ile birlikte temettü kararının duyuran Ereğli Demir Çelik #EREGL bugün gelen yoğun alım dalgası ile birlikte tavana yürüdü.

Hisse fiyatı son zamanların en yüksek seviyesine yükselerek 31 TL seviyelerine yükseldi. 30 TL bandını geçen Ereğli hisseleri aynı zamanda 3 milyarlık işlem hacmi ile bugün Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri arasında en fazla işlem hacmine sahip kağıt olma başarısı gösterdi.

Temettü kararının detaylarına göre;

Ereğli Demir Çelik #EREGL KAP’a yaptığı açıklama ile kâr payı yani temettü tutarını açıkladı! 1 TL nominal paya 4 TL ödeme yapacak olan #EREGL %400 oranında dağıtım yapacak!

KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

Şirketimizin 22 Şubat 2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile; 2021 yılı faaliyetleri sonucu elde edilen kâr ile geçmiş yıl kârlarının dağıtımının ekli tablolarda yer aldığı şekilde gerçekleştirilmesi ve onaya sunulacak kâr dağıtımının tek seferde yapılması ve kâr dağıtım tarihinin 22 Mart 2022 olarak belirlenmesi hususlarının, 17 Mart 2022 tarihinde yapılacak Şirketimiz Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Genel Kurul’un onayına

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin karından hissedarına dağıttığı paydır. Yaygın olarak kar payı olarak da bilinen temettü, nakit ya da hisse senedi şeklinde dağıtılabilir. Bir şirket kar ettiğinde, bu karı yeniden şirkete yatırmayı seçebilir, ama bazen karının bir miktarını hissedarlara dağıtarak temettü ödemesi yapar. Her şirket temettü dağıtmaz, ancak genellikle yavaş ve güvenilir büyümeye sahip olan şirketler temettü dağıtır.

Temettüler genellikle hissedarlara nakit olarak ödenir. Üç aylık veya yıllık gibi sabit bir programda dağıtımları gerçekleştirilmesi olabilir.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almaya hak kazanmak için en başta bir şirketin hissedarı olmak, yani bir hisse senedi sahibi olmak gerekmektedir. Böylece elde edilen bu hissedarlık hakkı sayesinde, ilgili şirketin temettü dağıtma gününde ödeme alınabilir.

Şirketlerin yatırımcılarına ödeyecekleri temettüler, yıllık net dönem karları göz önüne alınarak hesaplanır. Şirketlerin yıllık net dönem karlarından vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra kalan kısmın, en az yüzde 20’sinin yatırımcılara pay edilmesi durumu temettü dağıtımı olarak ifade edilir. Bir yatırımcının temettü dağıtımından alacağı pay sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenir.

Her şirketin temettü dağıtımı yapmadığını unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle, yatırım stratejinizi temettü ödemesi alma üzerine kurmak istiyorsanız, temettü veren hisseleri elinizde tutmalısınız. Temettü veren şirketler çoğu zaman yavaş ama güvenilir büyümeye sahiptirler. Araştırmalarınızı yaparken bu noktaya dikkat edebilirsiniz.

Peki, temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı? Bir şirketin temettü dağıtma gününden bir gün öncesinde hisse senedi aldığınızda ödeme almaya hak kazanırsınız. Söz gelimi, temettü dağıtımından bir gün evvel bile hisse senedi almış olursanız temettü ödemesi alabilirsiniz.

2022 YILI ŞİRKETLERİN TEMETTÜ ÖDEME TARİHLERİ İÇİN LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ

Ereğli hissede son durum

Yüzde 400 temettü kararı

Şirket hakkında

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI TÜRK ANONİM ŞİRKETİ, Türkiye merkezli bir demir ve haddelenmış çelik, alaşımlı ve alaşımsız demir, demir döküm, döküm ve preslenmiş ürünler, kok ve yan ürünleri üreticisidir. Şirket, saçlar, sıcak ve soğuk haddelenmiş ürünler, teneke çinko kaplı yassı çelik ürünler üretmekte ve otomobil, beyaz eşya, boru ve tüp, rulo, üretim, elektrik-elektronik, makine mühendisliği, enerji, ısıtıcı ekipmanları, gemi yapımı, savunma ve paketleme sektörleri için temel hammaddeleri tedarik etmektedir. Şirket’in iştirakleri: Erdemir Asia Pacific Pte Ltd, Erdemir Celik Servis Merkezi Sanayi ve Ticaret AS, Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret AS, Erdemir Muhendislik Yonetim ve Danismanlik Hizmetleri AS, Erdemir-Romania SRL and Iskenderun Demir ve Celik AS.

paraajansi logo s
Yüzde 400 temettü kararı

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz Yüzde 400 temettü kararı Yüzde 400 temettü kararı Yüzde 400 temettü kararı Yüzde 400 temettü kararı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • eregl

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP