DOLAR 15,9657 0.72%
EURO 16,9146 0.42%
ALTIN 946,280,63
BITCOIN 4798573,20%
İstanbul
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

2022 temettü ödeme tarihleri güncel liste!

2022 temettü ödeme tarihleri güncel liste!

Temettü dağıtma kararın veren şirketlerin 2022 temettü ödeme tarihleri güncel listesini sizler için tek bir listede topladık. Detaylar haberimizde Nasıl temettü alırım? Temettü neden önemli tüm detaylar...

ABONE OL
23/02/2022 13:58
2022 temettü ödeme tarihleri güncel liste!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Temettü şirket prestiji ve yatırımcı kazancı için oldukça önemli konulardan biri 2021 yılının ardından şirketler yeni yılla birlikte yıllık bilançolarını paylaşmaya devam ediyor İşte temettü dağıtma kararın veren şirketlerin 2022 temettü ödeme tarihleri!

Temettü dağıtma kararın veren şirketlerin 2022 temettü ödeme tarihleri güncel listesini sizler için tek bir listede topladık. Detaylar haberimizde Nasıl temettü alırım? Temettü neden önemli tüm detaylar…

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin karından hissedarına dağıttığı paydır. Yaygın olarak kar payı olarak da bilinen temettü, nakit ya da hisse senedi şeklinde dağıtılabilir. Bir şirket kar ettiğinde, bu karı yeniden şirkete yatırmayı seçebilir, ama bazen karının bir miktarını hissedarlara dağıtarak temettü ödemesi yapar. Her şirket temettü dağıtmaz, ancak genellikle yavaş ve güvenilir büyümeye sahip olan şirketler temettü dağıtır.

Temettüler genellikle hissedarlara nakit olarak ödenir. Üç aylık veya yıllık gibi sabit bir programda dağıtımları gerçekleştirildiğinde, bunlar düzenli temettü olarak adlandırılırlar, ancak bir şirket herhangi bir zamanda özel temettü adı verilen kar payları da ödeyebilir.

temettü nedir? en güvenilir temettü hisse senetleri hangileri ?
2022 temettü ödeme tarihleri

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almaya hak kazanmak için en başta bir şirketin hissedarı olmak, yani bir hisse senedi sahibi olmak gerekmektedir. Böylece elde edilen bu hissedarlık hakkı sayesinde, ilgili şirketin temettü dağıtma gününde ödeme alınabilir.

Şirketlerin yatırımcılarına ödeyecekleri temettüler, yıllık net dönem karları göz önüne alınarak hesaplanır. Şirketlerin yıllık net dönem karlarından vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra kalan kısmın, en az yüzde 20’sinin yatırımcılara pay edilmesi durumu temettü dağıtımı olarak ifade edilir. Bir yatırımcının temettü dağıtımından alacağı pay sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenir.

Her şirketin temettü dağıtımı yapmadığını unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle, yatırım stratejinizi temettü ödemesi alma üzerine kurmak istiyorsanız, temettü veren hisseleri elinizde tutmalısınız. Temettü veren şirketler çoğu zaman yavaş ama güvenilir büyümeye sahiptirler. Araştırmalarınızı yaparken bu noktaya dikkat edebilirsiniz.

Peki, temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı? Bir şirketin temettü dağıtma gününden bir gün öncesinde hisse senedi aldığınızda ödeme almaya hak kazanırsınız. Söz gelimi, temettü dağıtımından bir gün evvel bile hisse senedi almış olursanız temettü ödemesi alabilirsiniz.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplaması yapmak oldukça kolaydır. Hisse senetleri nominal değerle ölçülür ve borsada bu değer 1 TL olarak belirtilir. Bu bilgi göz önünde bulundurularak temettü hesaplanabilir. Öyleyse birkaç varsayımda bulunalım ve hesaplamanın nasıl yapıldığını örnekler üzerinden görelim.

Bir içecek şirketinin karının yüzde 20’sini dağıttığını düşünelim. Bu durumda hissedarlara 1 TL karşılığında 20 kuruş temettü ödemesi yapılması gerekir. Bu içecek şirketinin bir hissedarı olduğunuzu varsayalım ve diyelim ki elinizde bu şirkete ait 600 hisse senedi var. Öyleyse 600 adet hisse senedinden 120 TL temettü almış olursunuz.

Başka bir örnekle devam edelim. Bir enerji şirketinin karının yüzde 50’sini dağıttığını ve portföyünüzde bu şirkete ait 200 hisse senedi bulunduğunu varsayalım. Öyleyse 1 TL karşılığında 50 kuruş temettü alırsınız ve 200 adet hisseden de toplamda 100 TL temettü almış olursunuz.

İşte bu şekilde hem temettü ödemelerinden hem de hisse senetlerinin olası dalgalanmaları sonrası yaşanacak fiyat farklılıklarından kazanç sağlayabilirsiniz.

Temettü vergisi hakkında da sıkça merak edilen bir konu var. Temettü ödemeleri vergilendiriliyor, ancak bireysel yatırımcılar tarafından ödenen yüzde 15 oranındaki gelir vergisi stopajı kaynaktan kesinti yapılmak suretiyle hesaplara aktarılıyor. Söz özü, hesabınıza aktarılan temettü ödemesinde vergisi kesintisi yapılmış olup net nakit temettü toplamı hesabınıza aktarılmış oluyor.

2022 temettü tarihleri - noutekno
2022 temettü ödeme tarihleri

Temettü Dağıtımı Sonrası Hisse Senedi Fiyatı Ne Olur?

Bir şirketin temettü dağıtımından sonra hisse senedi fiyatı düşer. Örneğin temettü dağıtımı yapan bir şirkete ait hisse senedinin temettüden önceki gün kapanış fiyatı 30 liraysa ve dağıtılacak temettü 1 liraysa, hisse senedi fiyatı temettü dağıtımı sonrası 29 lira olacaktır. Hesaplama 20-5=25 şeklinde.

Ama tabii ki temettü dağıtımı yapan şirketlerin yatırımcılara güven verdiğini unutmamak gerekiyor. Zira yatırımcılar aldıkları temettü ödemeleri sonrası aynı şirkete ait hisse senetlerini tekrar almak isteyebilirler. Böyle bir durumda şirkete ait hisse senedi fiyatları tekrar yükselebilir.

2022 temettü ödeme tarihleri

2022 temettü ödeme tarihleri

Temettü verimi nedir? Nasıl Hesaplanır?

Temettü verimi nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. 

❗️ Neden Önemli?

Yatırımcıların dağıtılan temettüyü alabilmeleri için ödemesi gereken miktar, hisse senedinin güncel fiyatıdır. Dolayısıyla yatırımcının ödediği bu fiyatın yüzde kaçını temettü olarak geri alacağı, temettü hissesini alıp almayacağı kararını da etkiler.

Hisse Temettü Verimi = hisse başına düşen miktar / hisse pazar fiyatı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere uzun vadeli yatırım yapanlar için, uzun vadeli yatırım doğası gereği kar payı oldukça önemli bir konudur. Elde edilen kar payı geliri ile hisse senedinden alınmaya devam edilir. Bu sayede uzun vadeli yatırım içindeki şirket ortaklığı artırılır. Hisse başına düşen maliyetiniz azaldıkça hisse fiyatlarındaki dalgalanmadan etkilenme ihtimaliniz azalır. Çok uzun vadede her hissenin size maliyeti sıfıra yakınlaşır.

Hisse temettü verimi, hisse başına düşen kar payı miktarının hisse pazar fiyatına bölünmesi ile hesaplanan verim oranıdır. Hisse maliyetlerine göre kar payı verimleri de değişim göstermektedir. Temettü verimi kişiye göre değişmekte ve karşılaştırılabilir olmamaktadır.

Uzun vadeli yatırım yapanlar için kar payı oldukça önemli bir konudur. Elde edilen kar payı geliri, hisse senedinden alınır. bu sayede yatırım içindeki şirket ortaklığı artırılır. Hisse başına düşen maliyet azaldıkça hisse fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilenme ihtimali düşüktür. Hissenin uzun vadede maliyeti sıfıra yaklaşmaktadır.

2021 yılı En verimli temettü şirketleri!

 • VESTL %19.5
 • ISDMR %14.5
 • EREGL %10.2
 • AKGRT %9.3
 • DOAS %8.5
 • VESBE %7.5
 • TOASO %7.5
 • ENJSA %6.7
 • AEFES %6.7
 • YGGYO %6.7
 • TTKOM %6.6
 • TCELL %6.4
 • ANHYT %6.2
 • TTRAK %5.7
2022 TEMETTÜ TAKVİMİNE BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ…
paraajansi logo s
temettü veriyor

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz. 2022 temettü ödeme tarihleri 2022 temettü ödeme tarihleri 2022 temettü ödeme tarihleri

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
 • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP