DOLAR 15,9773 0.82%
EURO 16,9189 0.44%
ALTIN 947,240,74
BITCOIN 4823643,38%
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

zarar ettiği için temettü dağıtmama kararı aldı! haberler peş peşe geldi hisse ne oldu?
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Zarar ettiği için temettü dağıtmama kararı aldı! Haberler peş peşe geldi hisse ne oldu?

Zarar ettiği için temettü dağıtmama kararı aldı! Haberler peş peşe geldi hisse ne oldu?

ABONE OL
15/12/2021 19:17
zarar ettiği için temettü dağıtmama kararı aldı! haberler peş peşe geldi hisse ne oldu?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirket zarar etti temettü dağıtmama kararı aldı hissede neler oluyor? Neden tedbir uygulandı? Şirketin bağlı ortaklığı neden SPV’leri birleştirdi? Zarar ettiği için temettü dağıtmama kararı aldı! Haberler peş peşe geldi hisse ne oldu? Bütün bu soruların cevabı ve daha fazlası haberimizde…

Zarar ettiği için temettü dağıtmama kararı aldı! Haberler peş peşe geldi hisse ne oldu?

Bu hisseyle ilgili haberler peş peşe geldi! Şirket zarar ettiği için yatırımcılarına temettü dağıtmama kararı aldı. Ve aynı zamanda şirketin bağlı ortağı Satın Aldığı 5 SPV’yi birleştirdi. Hisseye 14 Aralık 2021 tarihinde VBTS kapsamında tedbir uygulandı

Şirket Yönetim Kurulu Şirket Merkezinde toplanarak; Şirketimin 2020 yılını VUK bilançosu ve UFRS bilançosuna göre zarar ile kapatması dolayısı ile 2020 yılı için kar payı dağıtılmamasının yapılacak Genel Kurul toplantısında ortakların onayına sunulmasına oy birliği ile karar verildiği açıklandı.

Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik a.ş’nin dönem zararı Yasal Kayıtlara (YK) Göre yaklaşık 55 milyon TL SPK’ya göre de 43 milyon TL olarak gerçekleştiği bildirildi.

15.12.2021 Tarihli, Utopya A.Ş. 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında ilgili madde oylanarak oybirliği ile kabul edilmiştir.

Karar Tarihi19.11.2021
Konunun Gündemde Yer Aldığı Genel Kurul Tarihi15.12.2021
Kar Payı Dağıtımı Konusu Görüşüldü mü?Görüşüldü
Nakit Kar Payı Ödeme ŞekliÖdenmeyecek
Para BirimiTRY
Pay Biçiminde ÖdemeÖdenmeyecek
Hisseye 14 Aralık 2021 tarihinde tedbir gelmesine rağmen bugün %2,20 yükseliş ile 15,33 TL’den Borsa İstanbul’da işlem görüyor

Şirketin bağlı ortağı olan Dinar Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde 5 şirketi birleştirme kararı:

Dolaylı Bağlı Ortaklığımız Dinar Elektrik Üretim A.Ş. ve Satın Aldığı SPV lerin Birleşme İşlemleri Hk.

Şirketimizin %99 oranında sahibi olduğu bağlı ortaklığımız Isparta Elektrik Üretim A.Ş. , yeni yapılan Güneş Enerjisi yatırımlarının takibi ve işletilmesi için 12.08.2021 tarihinde  1.000.000 TL sermayeli ve sermayesinin %100 üne sahip olduğu Dinar Elektrik Üretim A.Ş. ni kurmuştur. Dolaylı bağlı ortaklığımız Dinar Elektrik Üretim A.Ş. ile detaylarına 24.09.2021 tarihli KAP Maddi Duran Varlık Alım Formunda yer verilen Dinar Elektrik Üretim A.Ş. nin tüm aktifleri ve pasifleri ile birlikte bir bütün olarak satın aldığı, Avrasya Güneş Enerji Sistemleri ve Enerji Hizmetleri A.Ş. , Ege Güneş Enerji Elektrik İnşaat A.Ş. , Payidar Enerji Sistemleri ve Hizmetleri A.Ş. , Uzman Güneş Enerji Sistemleri A.Ş. , Yıldız Güneş Enerji Sistemleri A.Ş. nin birleştirilmeleri için Yönetim Kurulu Kararı alınmış olup birleşme işlemlerinin başlaması için ilgili Ticaret Sicil Müdürlüklerine başvuru yapılmıştır. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Special Purpose Vehicle (SPV) Nedir ?

Türkçeye çevirirsek özel amaçlı şirket olarak çevirebileceğimiz special purpose vehicle, literatürde dönem dönem special purpose entity olarak da geçer. Bu şirket tipi aslında bir şirketler grubunun ya da ana firmanın iştirakidir. Bu şekilde ayrı olarak incelenmesinin nedeni ayrı bir iş ve sorumluluk dağılımı gerektiren bir proje yatırımı olabileceği gibi grubun faiz riski,  kur riski ya da herhangi bir finansal riskinin gruptan ya da ana firmadan ayrılmaya çalışmasıdır.

Yani ana firma ya da special purpose vehicle ın kendisi batsa/içi boşaltılsa dahi diğerlerinin yoluna devam etmesi için kurulan şirket tipidir. Buradan da anlayabileceğiniz gibi zor ekonomik konjonktür dönemlerinde ya da oldukça riskli/büyük projelerde special purpose vehicle etkin şekilde kullanılır. Yine ülkemizdeki Kamu Özel İşbirliği projelerinde sıklıkla karşılaşmaktayız. (yatırımkursu)

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansiFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaş

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP