DOLAR 16,1011 0.13%
EURO 17,3209 -0.08%
ALTIN 965,36-0,07
BITCOIN 4798292,93%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

borsa i̇stanbul’da son dakika gelişmesi!

Borsa İstanbul’da son dakika gelişmesi!

ABONE OL
25/02/2022 09:32
borsa i̇stanbul’da son dakika gelişmesi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da son dakika Rusya Ukrayna savaşının gölgesinde son dakika haberi geldi Hisse sahiplerini yakından ilgilendiren gelişmenin detayları haberimizde…

Borsa İstanbul’da son dakika Rusya Ukrayna savaşının gölgesinde son dakika haberi geldi Hisse sahiplerini yakından ilgilendiren gelişmenin detayları haberimizde…

BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 tarihli seansta getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 25/02/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.
Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Borsada açığa satış yukarı kuralı nedir, nasıl uygulanır?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kuralardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Açığa Satış; sahibi olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılması ya da satış emrinin verilmesini ifade etmektedir. Ayrıca satışa ilişkin takas yükümlülüğü, ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi halinde de; bu, açığa satış olarak kabul edilir.

Açığa satış işleminin gerçekleşmesi için baştan açığa satış olarak emir girilmesi gerekmektedir. Gerçekleşen açığa satış işlemi Günlük Bülten’de pay bazında, tüm fiyat seviyelerinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek ilan edilir.


Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Borsa İstanbul’da son dakika Borsa İstanbul’da son dakika

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP