DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4707780,14%
İstanbul
26°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

doğalgaz krizi borsayıda vurdu! bu şirketten şok açıklama!

Doğalgaz krizi borsayıda vurdu! Bu şirketten şok açıklama!

ABONE OL
23/01/2022 10:56
doğalgaz krizi borsayıda vurdu! bu şirketten şok açıklama!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğalgaz krizi borsayıda vurdu! Bu şirketten şok açıklama! Doğal gaz zammının ardından sanayicilere bir darbe de kısıntı kararıyla geldi.

Doğalgaz krizi borsayıda vurdu! Bu şirketten şok açıklama!

Qua Granit’de doğal krizinden zarar gören şirketler kervanına katıldı. Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

Doğalgaz dağıtım şirketimiz tarafından 20.01.2021 tarihi itibarıyla tarafımıza tebliğ edilen “Doğalgaz Kısıntısı” konulu yazıda, yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğalgaz miktarındaki azalmalar nedeniyle ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşıldığı ve bu güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğduğu belirtilmiştir.

Aynı yazıda, mevzuat ve sözleşme hükümleri kapsamında; ülkemiz doğalgaz arz güvenliliğinin sağlanmasını teminen, şebeke işletmecisi konumunda olan iletim şirketinin talimatlarına dağıtım şirketinin ve ilgili tüketicilerin uyması zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Bu çerçevede; 21.01.2022 saat 08:00 itibarıyla, ikinci bir bildirime kadar, sözleşmemizde belirtilen miktarın ilgili aya ait gün sayısına bölünmesi sonucu elde edilen günlük ortalama doğalgaz miktarının %60’ına tekabül eden doğalgaz miktarı ile sınırlandırıldığı tebliğ edilmiştir.

Diğer taraftan BOTAŞ’ın 20.01.2022 tarihli kamuoyu duyurusuna göre ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı belirtilmiş ve arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar ile gerekli girişimlerde bulunulduğu bildirilmiştir.

Bu bildirimlere istinaden, 21.01.2022 tarihi itibarıyla kapasite kullanım oranımızı cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye dönük planlama yapılmaktadır.

Ocak ayından itibaren kademeli olarak faaliyete alınması planlanan yeni üretim hattımızdan ilkinin üretime geçmesi ile ilgili olarak çalışmalarımız son noktaya gelmiş olup, doğalgaz dağıtımının normale dönmesi ile birlikte ilk fırınımızı ateşlemeyi hedefliyoruz.

Tüm yatırımcılarımızın bilgisine sunarız.

Sanayicilerden İsyan!

Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) faaliyet gösteren sanayiciler, kademeli tarife nedeniyle haksız rekabet yaşandığını iddia ediyor. Sanayiciler, “Sanayici cezalandırılıyor” diyor.

BOTAŞ’ın, gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak sanayi kuruluşlarının günlük gaz çekiş miktarını yüzde 40 oranında kısıtlama kararı alması sanayicilerin doğal gaz arzına ilişkin yaşadıkları sıkıntıyı da gündeme getirdi.

“Haksız rekabet” şikâyeti

Yüzde 50’lik zam ve yüzde 40’lık kısıntı kararlarının yanı sıra sanayicilerin bir de kademeli tarife sorunu yaşadığını ifade eden Ankara Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, uygulamanın haksız rekabete neden olduğunu öne sürdü. Ekinci, yüzlerce üyesi olan OSB’lere tek sayaçtan fatura kesildiği için kademenin aşıldığını ve abonelerin bu yüzden en yüksek tarifeden fatura ödediğini söyledi. Ekinci, şu ifadeleri kullandı: “Şu anda bireysel olarak doğal gazın metreküpünü 2,4 TL’ye kullanan tüketiciler, Organize Sanayi Bölgesi’nde ise en üst kad emeden 6,5 TL civarında metreküpüne para ödüyor. Bu, üzülerek söylüyorum ki sanayiciyi cezalandırmaktır. Eğer böyle giderse OSB’ler boşalır. Biz daha çok üretip, daha çok katma değer yaratıp, daha çok ihracat yapmak isterken, daha çok üretene daha çok ceza kesiyorlar.”

“Üretim yapmamız neredeyse imkansız”

Ortaya çıkan haksız rekabet durumunun kabul edilebilir olmadığını ifade eden Ekinci, taleplerini de sıraladı. “Normal bireysel tüketim fiyatları neyse bizim de sanayi bölgelerinde, OSB bölgelerinde tarifelerimizin tekrar güncellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kademeli tarife zaten bizim kabul edebileceğimiz bir durum değildir” diye konuşan Ekinci, uluslararası arenada rekabetçi olabilmeleri için bu girdi fiyatlarıyla üretim yapmalarının “neredeyse imkansız” olduğunu söyledi. OSB yönetimlerinin Başkent Gaz’ı adres gösterdiğini, Başkent Gaz’ın da “BOTAŞ böyle uyguluyor” dediğini ifade eden Ekinci, “BOTAŞ da bizi muhatap almıyor” dedi

Bakanlıklara yazı yazdılar

Bu arada sanayiciler Sanayi Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ile BOTAŞ ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) taleplerini içeren bir yazı yazdı. Yazıda, uygulamanın haksız rekabete neden olduğu ifade edildi. Yazıda şu ifade kullanıldı: “Sanayicilerin üretim ve istihdam kapasitesini, iç ve dış pazardaki rekabet gücünü olumsuz etkileyen Aralık/2021 ile Ocak/2022 dönemlerine ait doğalgaz tarifesi uygulamasının yeniden gözden geçirilmesi, eşitlikçi ve adil şekilde yeniden düzenlenmesi, sürdürülebilir üretim ve planlı sanayileşme açısından önem arz etmektedir.”

“Verimlilik etkilenecek”

Öte yandan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan da doğal gaz arzındaki kısıntıya tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Bahçıvan, “Sanayicilerimizin şimdi de arz cephesinde bu sorunla karşı karşıya kalması hiç kuşkusuz verimliliği, üretim kalitesini, sevkiyatı ve daha birçok konuyu olumsuz etkileyecektir” dedi.

Şahin İNCESÖZ

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP