SPK %700 Artırımı Onayladı! Bedelsiz Geliyor mu?

Ticaret şirketi KAP'a yaptığı bildirimle SPK'nın %700 artırım başvurusunu onayladığını açıkladı. Bedelsiz mi geliyor? Detaylar haberin devamında...

Bengüsu Ogelman
Bengüsu Ogelman Tüm Haberleri

Önde gelen moda ve giyim markalarından Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAVI), kayıtlı sermaye tavanını %700 artıracağını duyurdu.

Şirket, 25 Mart 2024 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasıyla, kayıtlı sermaye tavanının 500.000.000 TL'den 4.000.000.000 TL'ye yükseltildiğini ve kayıtlı sermaye geçerlilik süresinin 2024-2028 yıllarını kapsayacak şekilde güncellendiğini kamuoyuna bildirmişti.

Mavi Giyim, esas sözleşmesinin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 6. maddesinde yapılan bu önemli değişiklik için 26 Mart 2024'te Sermaye Piyasası Kurulu'na ( SPK) başvuruda bulunduğunu ve bu başvurunun 1 Nisan 2024 tarihinde onaylandığını açıkladı.

Onay yazısı, şirkete bugün tebliğ edilmiş olup, bu gelişme Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda ( KAP) yer alan bir duyuru ile paylaşıldı.

Bu gelişmenin bedelsiz sermaye artırımı habercisi olup olmadığı merak ediliyor.

Sermaye tavanının artırılması bir şirket için çeşitli nedenlerle önemli olabilir:

1. **Büyüme ve Genişleme İmkanı:** Sermaye tavanının artırılması, şirketin büyüme ve genişleme stratejilerini desteklemek için daha fazla sermaye toplama yeteneği sağlar. Bu, yeni projelere yatırım yapmak, işletme sermayesi sağlamak veya borçları yeniden finanse etmek gibi çeşitli ihtiyaçları karşılayabilir.

2. **Yatırım Çekme Kapasitesi:** Sermaye tavanını yükseltmek, şirketin daha fazla  yatırımcı çekmesine olanak tanıyarak, şirketin pazar değerinin ve likiditesinin artmasına katkıda bulunabilir.

3. **Esneklik:** Piyasadaki fırsatları değerlendirme ve hızlı hareket etme kapasitesi açısından şirketlere esneklik sağlar. Sermaye tavanının yükseltilmesi, özellikle hızla değişen piyasa koşullarına ve büyüme fırsatlarına hızlı yanıt vermek için kritik olabilir.

4. ** Finansal Güç ve İtibar:** Şirketler için sermaye tavanını artırma kararı, piyasada güçlü ve stabil bir finansal yapıya sahip olduklarının bir göstergesi olabilir ve bu da şirketin itibarını güçlendirir.

5. **Risk Yönetimi:** Büyük bir sermaye tavanı, şirketin riskleri daha iyi yönetmesine yardımcı olabilir, çünkü yüksek sermaye rezervleri, beklenmedik maliyetler veya zararlar karşısında bir tampon görevi görebilir.

6. **Operasyonel Esneklik:** Yüksek bir sermaye tavanı, şirketin operasyonel faaliyetlerinde daha esnek olmasına olanak tanır. Örneğin, araştırma ve geliştirme, pazarlama kampanyaları veya genişleme planları gibi alanlarda daha cesur hamleler yapılabilir.

KAP Açıklaması:

"25.03.2024 tarihli özel durum açıklaması ile kamuya duyurmuş olduğumuz Şirketimiz kayıtlı sermaye tavanının 500.000.000,- TL (beşyüzmilyon Türk Lirası)'dan 4.000.000.000,- TL (dörtmilyar Türk Lirası)'na yükseltilmesi, kayıtlı sermaye geçerlilik süresinin 2024-2028 olarak belirlenmesine ilişkin işlemler kapsamında Şirketimiz esas sözleşmesinin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 6'ncı maddesinin tadiline uygunluk görüşü verilmesi için 26.03.2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvurumuz 01.04.2024 tarihinde onaylanarak onay yazısı bugün tarafımıza tebliğ edilmiştir.


Şirketimiz esas sözleşmesinin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 6'ncı maddesine tadil tasarısı Ticaret Bakanlığı'nın iznini takiben, 25.04.2024 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulacaktır."

05 Nis 2024 - 18:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

06

Eskisehir - %700 diye haber yapıyorlar aslında %100 bölünme için spk ya başvurmuş

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Nisan 17:11
01

Kaplan - Aman ha hangi şirket olduğunu yazmayın yazanı yiyorlar.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 06 Nisan 21:39
05

Trkksl - @Kaplan 01 nolu yoruma cevabı: Mavi yeni yaptı zaten %700 le sadece sasa var bu aralar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Nisan 13:59
04

Yiğit - @Kaplan 01 nolu yoruma cevabı: Yazmış ama ben yine kopyaladım. Toplum olarak okuma özürlüyüz ya da okuduğunu anlama özürlüyüz

Önde gelen moda ve giyim markalarından Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAVI), kayıtlı sermaye tavanını %700 artıracağını duyurdu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Nisan 13:34